KulTura lördag 7 november!
| Arrangör | KulTura |
|---|---|
| När? | 2026-11-07 13:00 – 16:00 |
| Plats | Home Hotel Grand, Stortorget 8, Helsingborg |
KulTura bjuder in till releasefest & romance – lördag 7 november
Efter två hyllade romaner avslutar Simona Ahrnstedt nu berättelsen om Charlie Anderson med Charlies vrede – en spänningsroman där romance, hämnd och jakten på rättvisa möts i seriens mest personliga och dramatiska del.
– Jag ville skriva en berättelse om vad som händer när allt rasat. Om ilskan, sorgen men också om kärleken och drivkraften att förändra sitt eget öde. Charlie vägrar att vara ett offer, och det är hennes styrka, säger Simona Ahrnstedt.
Heléne Holmström skriver modern samtidsromance kryddad med spännande intriger, starka känslor och komplicerade relationer. Efter böckerna om advokatbyrån Svärdh & Partners kom 2025 Löften i skymningen – den hyllade första delen i serien om varuhuset Hartman. Nu är hon aktuell med andra boken Natten är vår i den älskade serien.
Jenny Magnusson är allätare när det gäller böcker, men låter sig gärna svepas med av en riktigt bra romance. Hon leder författarsamtal i olika sammanhang och arrangerar flera gånger om året bok- & vinkvällar, stora bokcirkelträffar. Man hittar henne också på Instagram och tiktok som bokmalen_nu
eva.moller@kunskapsinfo.se
Har du problem att betala med Swish, ring Eva på 0706 - 307 196 eller skicka ett mail till eva.moller@kunskapsinfo.se.
