BLÅTT PADDELPASS - KURS OCH EXAMINATION

Arrangör UKK
Tid 2026-09-18 09:002026-09-20 17:00
Plats Umeå kommun
Jag har egen kajak
4500 kr
Jag har UKK kajakabbonemang
4500 kr
Jag vill hyra kajak
5000 kr

Ett unikt tillfälle i norra Sverige!

Den här kursen vänder sig till dig som redan har erfarenhet av havskajak och känner dig trygg med grunderna, men vill ta nästa steg mot en mer effektiv, säker och självklar paddling även när förhållandena blir mer utmanande.


Blått paddelpass

Kursen genomförs inom Svenska Kanotförbundets Paddelpass på Blå nivå - https://kanot.com/utbildning/paddelpasset/bla---niva-3 

Under kursen fördjupar vi oss i paddelteknik, manövrering och räddningar och arbetar med hur teknikerna faktiskt används ute på havet. Vi tränar i varierande förhållanden och lägger stor vikt vid samspelet mellan kropp, paddel och kajak – och vid att förstå hur vind, vågor och omgivning påverkar våra val.

På Blå nivå handlar det inte bara om att kunna utföra ett visst paddeltag eller en räddning. Målet är att förstå när, varför och hur olika tekniker används och att kunna anpassa dem efter situationen. Med träning blir rörelserna mer naturliga och paddlingen effektivare, samtidigt som du får större kontroll över kajaken.

Vi arbetar också mycket med trygghet och säkerhet på vattnet. Målet är att du efter kursen ska ha bättre förutsättningar att genomföra längre turer i mer exponerade kustmiljöer och moderata vind- och vågförhållanden, både självständigt och tillsammans med andra.


Upplägg

Kurs och träning första två dagarna. Examination tredje dagen.

Vi håller gruppen liten, max 6 deltagare. Det ger gott om tid för individuell återkoppling, frågor och diskussion – och framför allt mycket tid på vattnet för att prova, öva och utvecklas.

Exakt plats meddelas till deltagare några dagar innan start då vi behöver lämplig vind och vågor för att genomföra kursen - men vi håller oss till havet i Umeå kommun.

Mer detaljerad information skickas till alla anmälda deltagare närmare kursstart.


Utrustning

Ange vid anmälan om du tar med egen kajak (+ paddel, kapell, flyttväst), har tecknat kajakabbonemang med klubben eller om du vill hyra klubbens utrustning för 500 kr för tre dagar.

Personlig säkerhetsutrustning och annan utrustning som krävs på blå nivå ansvarar du själv för bl.a.

- Bogseringssystem

- Ett enkelt ”Första Hjälpen” kit och en enkel reparationssats

- Extra kläder

- Lunch

- Kompass och karta/sjökort

- Nödproviant

- Visselpipa

- Tändstickor eller tändare

- Möjlighet att kontakta hjälp


Instruktör

Nenad Martinis, sportentusiast med lång historia inom kanotpaddling och innebandyn; som tävlande, elittränare, föreläsare och testansvarig.

Nenad är förbundskapten i kanotslalom och kajakcross, samt varit medlem i Kanotförbundets utbildningskommittén sen 20 år tillbaka och följt upp utvecklingen av paddelpasset sen dess början. Han håller kurser och examinerar upp till blå nivå i Kajak, Kanadensare och kanotslalom.

https://enstasport.se/ 


Avbokningsregler

Du kan avboka kostnadsfritt upp till fem dagar innan kursstart. 

Vid avbokning senare än fem dagar före kursstart återbetalas kursavgiften inte.


Bli medlem

Du måste vara medlem för att delta och bli försäkrad på våra aktiviteter.

Bli medlem här https://simplesignup.se/event/232721