Gör en stol i gustaviansk stil

Arrangör Miniatyrsällskapet
Tid 2026-07-13 10:002026-07-14 16:00
Plats Rigagatan 3, Stockholm
Stolskurs
2283 kr

Vi har lockat Yosh Sagi till Sverige. Han är en skicklig miniatyrist och en duktig lärare. Vill du veta mer om Yosh finns han t.ex. på Instagram - yosh_sagi. Kursen hålls på engelska men vi kan hjälpa till att översätta om det behövs.

Det blir en 2-dagarskurs där vi bl.a. får lära oss att karva i trä.


Bilden visar en stol från kursen som Yosh höll i Tune, Danmark, på den årliga kursveckan. Den vi får skapa kommer att ha en ros på ryggstödet och lite färre detaljer på benen. Yosh har modifierat designen
för att vi ska lära oss tekniken och hinna bli klara.

Allt material ingår. Miniatyrsällskapet bjuder på fika men du behöver ta med lunch eller köpa på restaurangerna i närheten. Kylskåp och micro finns.

Pris: € 198 / person och efter att Miniatyrsällskapet sponsrat med € 27.
Eftersom € kursen ändras dagligen så kommer avgiften att förändras när det närmar sig kursdagarna. Om € blir billigare så får du tillbaka pengar och blir den dyrare så behöver vi ta ut en tilläggsavgift.

€ kursen är idag (2026 04 24) 11,53 och avgiften är därför prelmiinärt beräknad till 2283 kr.

Vi behöver vara minst 8 deltagare för att kursen ska bli av. Om våra medlemmar inte har möjlighet att fylla dessa 8 platser så kan vi erbjuda icke medlemmar att delta, men då utan sponsring från föreningen.

Sista anmälningsdag är den 15 juni 2026. Anmälan är bindande men du får tillbaka avgiften om vi kan fylla den från vår kölista.