LFM30 | Klimatnytta i affären – Områdesträff #4

Arrangör LFM30
Tid 2026-09-16 13:0014:30
Anmälan fysisk närvaro
 
Anmälan digital närvaro
 

Omställningsområde Klimatnytta i affären 
Områdesträff #4

Tema: Hållbar bostadskonsumtion

📅 Onsdag 16 september
🕘 kl. 13.00 – 14.30
📍 Plats: kommer snart

Det går även bra att ansluta digitalt via länk.
 

Medlemsinitiativ

Inför träffen vill vi också påminna dig om att du kan höra av dig till Jennifer (jennifer.cronborn@lfm30.se) om du har en idé på medlemsinitiativ du vill driva, eller anmäla intresse för någon av de initiativ som presenterades på förra träffen:
 

  • Nästa generations mobilitetshubb
Idén vill utforska hur delade och flexibla mobilitetsytor kan skapa större klimatnytta och bättre fastighetsekonomi i stadsutvecklingen. Genom samverkan mellan byggherrar, fastighetsägare, kommun och mobilitetsaktörer vill vi utveckla affärsmodeller och planeringsprinciper som möjliggör rätt mängd yta för hållbar mobilitet – och som kan ställas om över tid.
 
  • Resilienta energisystem i vardagen
Idén vill undersöka hur samverkan mellan fastighetsägare, användare och energibolag kan designas för att skapa en mer energieffektiv och resilient vardag. Fokus ligger på affärsmodeller, beteenden och tekniska lösningar som stärker både klimatnytta, robusthet och lokal omställningsförmåga.

Material från tidigare träffar hittar du på LFM30:s sharepoint.
 

Vid frågor gällande eventet, kontakta Joy Hill på kansliet (joy.hill@lfm30.se)

Det här eventet är endast för LFM30:s medlemmar. 

Detta omställningsområde fokuserar på hur klimatnytta kan integreras i affärsmodeller, investeringar och beslutsprocesser – så att hållbara val inte bara blir möjliga, utan lönsamma och skalbara. Vi utforskar hur incitament, upphandling, finansiering och samverkan kan driva omställningen och skapa konkret affärsvärde samtidigt som klimatpåverkan minskar.