LFM30 Idébygget - Samverkanskonferens
| Arrangör | LFM30 |
|---|---|
| Tid | 2026-06-08 09:00 – 12:00 |
| Plats | Studio - Nordenskiöldsgatan 24, 211 19 Malmö, Malmö |
Idébygget Samverkanskonferens – samverkan mellan forskning och näringsliv
Hur kan forskning och näringsliv tillsammans möta branschens klimatutmaningar – och hur fungerar egentligen forskningssamverkan i praktiken?
Omställningen i byggsektorn kräver både ny kunskap och nya sätt att arbeta tillsammans. Inom ramen för BFA30 driver LFM30 därför satsningen Idébygget, ett forum där forskare och branschaktörer möts för att utveckla idéer, projekt och nya former för samverkan.
Den 8 juni bjuder vi in till en innovationskonferens i Malmö där vi samlar aktörer från näringsliv, akademi och offentlig sektor för att skapa bättre förståelse för hur forskningssamverkan fungerar, vilken roll forskning kan spela i bygg- och anläggningsektorns klimatomställning – och hur vi tillsammans kan utveckla nya projekt och samarbeten.
Under förmiddagen lyfter vi konkreta exempel på industri–forskningssamarbeten, diskuterar hur forskningsutlysningar fungerar och öppnar upp för deltagarna att själva bidra med idéer och behov i ett interaktivt Open Space-format.
Datum: 8 juni
Tid: 09.00–12.00
Plats: Studio, Malmö
Målgrupp: Näringslivsaktörer och forskare inom bygg- och anläggningssektorn.
Program
09.00–09.30 | Frukost och mingel
Vi inleder morgonen med frukost och möjlighet att träffa andra aktörer från branschen.
09.30–09.45 | Introduktion: Varför forskningssamverkan?
Kort introduktion till dagens tema och varför det är viktigt att skapa en gemensam förståelse för hur forskning och industri kan arbeta tillsammans.
09.45–10:05 | Panelsamtal: Erfarenheter av forskningssamverkan
Ett samtal om möjligheter och utmaningar i samarbetet mellan akademi och näringsliv, med personer som har erfarenhet från båda världarna.
10.05-10:25 | Industrins utmaningar – exempel från LFM30 klimatredovisning
Presentation med konkreta exempel på utmaningar där forskning och innovation kan bidra till lösningar.
10.25–10:45 | Mingelpaus
10.45–11.50 | Open Space – idéer och behov från deltagarna
Under denna del får deltagare möjlighet att själva bidra med korta pitchar inom fördefinierade temaområden. Syftet är att snabbt synliggöra idéer, behov och möjliga samarbeten – och att skapa kontakter för vidare dialog efter konferensen.
-
Pitcharna delas upp i två
typer:
Idé – ett initiativ eller en forskningsidé
Behov – en konkret utmaning där man söker samarbeten - Efter varje pitch ges lika mycket tid för frågor och dialog
11:50-12:00 | Avslut och nästa steg - Push för kommande ansökningsmöte inom LFM30
- Nästa ansökningsmöte anpassat för denna målgrupp med lite intro kring Hur funkar innovationsprojekt?
Lunch (valfri)
Efter konferensen finns möjlighet att fortsätta samtalen över lunch.
Lunch bokas vid anmälan och sker på egen bekostnad.
Varmt välkommen!
