Hur kan vi öka regeringens engagemang för Skåne och Öresundsregionen?

Arrangör Future City Malmö
Tid 2026-03-27 15:5017:30
Plats Zenith Design Södra Promenaden 9, Malmö
Standardbiljett
150 kr

Hur kan vi öka regeringens engagemang för Skåne och Öresundsregionen?

Talkshow med riksdagsledamöterna Joakim Sandell (s) och Peter Ollén (m).
Bengt E Svensson leder diskussionen.
 

Öresundsregionen är Skandinaviens största storstadsregion. Dess möjligheter att främja tillväxten i Sverige utnyttjas inte i tillräcklig utsträckning. För att ändra på detta behöver Skåne och Malmö påverka regering och riksdag. Där har de skånska riksdagsmännen en viktig uppgift som kräver att man står samman och talar med en röst. 

För att diskutera detta har vi bjudit in två av Malmös ledande riksdagsledamöter. Vad har de för bild av situationen? Vilka åtgärder anser de ska prioriteras? Hur ser samarbetet ut idag på Skånebänken och fungerar det tillfredställande?

Du som har egna funderingar kring ämnet är välkommen att skicka in dina frågor via mejl:  bengt.fcm@gmail.com

Deltagaravgiften är 150 kr. Avgiften till självkostnadspris tas ut då Future City Malmö är en ideell och opolitisk organisation utan ekonomiskt stöd

SWISH-nummer 123  032 44 42   eller   Bankgiro  5459-1433