Utbildning Glasinventerare

Arrangör Glascentrum i Sverige AB
Tid 2026-10-01 09:302026-10-02 13:00
Plats Meddelas senare
Glasinventeringsutbildning
 

UTBILDNING - GLASINVENTERARE

VEM VÄNDER SIG KURSEN TILL?
I glasbranschens färdplan mot att bli fossilfri ingår en kraftigt ökad återanvändning av byggnadsglas. Kursen vänder sig till dig som vill bidra i det arbetet. Första steget i återvinningsprocessen är inventering av planglas före renovering/rivning detta för att säkra rätt kvalitet samt skapa förfrågningsunderlag och spårbarhet. Här spelar inventeringspersonen en nyckelroll. För Svanenmärkta fönsterbyten är ett av kraven genomgången glasinventeringsutbildning.  

KURSMÅL
Syftet är att man efter genomförd utbildningen ska kunna utföra en inventering av planglas i byggnad interiört och exteriört för återvinning/återbruk. Fokus kommer att ligga på att identifiera glas och genomförande av inventering.  

FÖRKUNSKAP
För att kunna ta till dig utbildningen samt att klara målet med kursen, krävs det att du har goda glaskunskaper. För de som saknar relevant kunskap eller som önskar en uppfräschning kommer en förberedande digital utbildning uppdelad på två halvdagar att erbjudas, kostnad 2 900 kr exkl. moms 

KURSINNEHÅLL

 Identifiering av glas
 Identifiering av materiel i fönster
 Vad för glas som kan återvinnas/återbrukas
 Hur man återvinner glas
 Byggregler kopplat till glastyper
 Hantering av glasmätare
 Planering av inventering
 Dokumentering
 Genomförande

Utbildningen omfattar två dagar. Kursen innehåller kursdokumentation, lektionsmaterial, mätinstrumentet Merlin Laser, etiketter, lunch och fika. Inventeringsryggsäck och annan nödvändig utrustning. 

MÄTUTRUSTNING
För att kunna utföra glasinventeringar kommer det att krävas att man har utrustning för att identifiera ingående glas. Det enklare mätinstrumentet Merlin Laser ingår i kursavgiften. Har man sedan tidigare GlasBuddy tas den med på utbildningen. Bohle kommer att kunna erbjuda mätinstrumentet GlasBuddy till specialpris för dem som går utbildningen. Förboka gärna och för mer information kontakta Glascentrum.  


KURSLEDARE
Anna-Lena Fransson och Fredrik Hall Johansson, Glascentrum 
Jörgen Häll, Ryds Glas
Ev. Gästföreläsare

KURSTILLFÄLLE

Kursen genomförs på Glasskolan i Katrineholm, Fredsgatan 4, 641 30 Katrineholm den

1 oktober start kl.10.00 till 2 oktober ca kl.13.00 vid start serveras fika mellan 09.30 – 10.00 och avslutas med lunch

KURSKOSTNAD

10 500 kr exkl. moms för medlemmar i GBF och SPF
13 500 kr exkl. moms för icke medlemmar

ANMÄLAN

Senast den 17 september

Observera! Antalet platser är begränsade.

Medtag egen dator! 

Välkomna!