Välkommen till Pellekula Awards!
| Tid | 2026-03-14 17:00 – 23:55 |
|---|---|
| Plats | Van der Nootska palatset S:t Paulsgatan 21, Stockholm |
Pellekula awards är en festlig galamiddag för en utvald elit där vi återupplever, hyllar och minns Pellekulas främsta ögonblick under sina första 70 år.
Den 14 mars är ni välkomna till Van der Nootska palatset vid Mariatorget. Dörrarna öppnar kl. 17.00 och det bjuds på drinkar, middag, prisutdelningar, glädje och skratt.
Ni anmäler på den här sidan. OSA gör ni senast den 16 februari. Glöm inte att fylla i eventuell specialkost. Menyn som kommer serveras ser ni nedan.
Vi hoppas ni vill vara med på plats och hylla vår älskade Pellekula och hans prestationer.
Menyn som kommer att serveras:
Förrätt
Tartar på svensk dovhjort med picklad svamp, vispad gräddpeppar, krispig potatis, rostad pumpakräm och lingoninfuserad olja.
Varmrätt
Ugnsbakad piggvar med champagnesås, vintermorot glaserad i citrus, jordärtskockspuré & krispigt friterad tång
Dessert
Rostad vit chokladpannacotta med vanilj- och verjuskokt päron, mandelkaka, inkokt ingefära och pärongelé.
