Save the date Inbjudan till viktig workshop för regionens enhetschefer

Arrangör FoUI enheten
Plats Hotell Vistet, Norrskenet, Luleå
Standardbiljett
 

Härmed vill vi bjuda in dig som är enhetschef i Region Norrbotten till en unik workshop gällande introduktion/onboarding för nyanställda sjuksköterskor!

Antalet platser till workshopen är begränsat till 30, så först till kvarn!

När: den 28 januari 2026

Tid: 11:00-16:30, bjuder på lunch och fika under dagen

Var: Vistet och Norrskenet på patienthotellet på Sunderby sjukhus

Innehåll: vi kommer gå igenom den senaste uppdaterade och evidensbaserade forskningen gällande betydelsen av onboarding/introduktion för nyanställda sjuksköterskor med hjälp av Elin Frögéli, forskningsspecialist från Karolinska institutet, blandat med gemensamma diskussioner.

Region Norrbotten jobbar aktivt med att bemanning ska vara optimal och fungera bra för både arbetstagare och oss som arbetsgivare, för att kunna erbjuda den bästa möjliga tillgänglighet för norrbottningen.

Genom arbete med det kliniska basåret-KBAS som är en del av introduktion för nyanställda sjuksköterskor i Regionen, säkrar vi att våra nyanställda också känner sig trygga, stimulerade, får en bra arbetsmiljö och därmed väljer att stanna i sitt yrkesverksamma liv i Region Norrbotten.

En av dom viktigaste pusselbitarna i det arbetet är du som är enhetschef och som arbetar direkt med planering och anställningar. Därför vill vi erbjuda dig verktyg som kan stödja dig och underlätta det viktiga arbete som du som chef brottas med i vardagen.

 

Varmt välkomna med er anmälan!

Hälsningar

/Jasminka & Sara


Jasminka Barucija

 Samordnare Kliniska basåret Region Norrbotten  

  Sara Trast                                                                 Instruktör, handledare för KBAS