Demokratifrukost #47 - Autokratisering
Arrangör | Vimåsteprata |
---|---|
Tid | 2025-04-09 08:45 – 10:00 |
Starkt civilsamhälle – försvar mot autokratisering
Vad händer i Turkiet? USA? El Salvador?
Det går att se liknande tecken över hela världen. Det kallas autokratisering.
Autokratisering kallas den process som innebär att ett samhälle avdemokratiseras, medborgarnas inflytande krymper och makten koncentreras till några få. Enligt demokratiinstitutet V-dem går allt fler stater mot autokrati och de flesta länder i världen är redan där. Antalet demokratier har minskat drastiskt de senaste åren.
En del av samhället som tidigt känner av autokratiseringen tidigt är civilsamhällets organisering. Så hur verkar vi för att skydda demokratin? Hur bygger vi starka motståndskraftiga strukturer i civilsamhället? Vad kan vi lära oss av erfarenheter från andra länder? Och hur kan folkbildningen bidra?
Vi får en föreläsning av Civil Right Defenders om försvaret mot autokratisering. Vi får också inblick i händelserna i Turkiet. Och bilder från motståndet i Belarus.
Medverkande:
Michael Ehrlington, Civil Rights Defenders
Ekim Caglar, skribent, debattör och Turkietkännare
Julia Mickiewizc, ABF Belarus, verksam i exil i Vilnius
Hanna Schubert, moderator ViMåstePrata