Konsert: Uppsala Kammarsolister och Peter Jablonski
Arrangör | Upplevelseförvaltningen i Enköpings kommun i samarbete med Musik i Uppland |
---|---|
Plats | Tingshuset, Tullgatan 18, Enköping |
Uppsala Kammarsolister och Peter Jablonski
En av Sveriges främsta stråkensembler Uppsala Kammarsolister får turnésällskap av den prisbelönta internationellt hyllade svenska pianisten Peter Jablonski.
Peter Jablonski
Peter är en prisbelönt internationellt hyllad svensk pianist. Han är en av de ledande pianisterna i sin generation och har under de senaste trettio åren på internationella scener uppträtt med över 150 orkestrar, gett över 2000 konserter på kända platser runt om i världen.
Program
Tillsammans spelar Uppsala Kammarsolister och Peter Jablonski
Robert Schumanns vackra och härliga Pianokvintett från 1842. Peter presenterar också soloverk för piano av den polska tonsättaren Grażyna Bacewicz. Uppsala Kammarsolister framför även en av Dmitrij Sjostakovitjs många fantastiska stråkkvartetter här den intensiva och dramatiska nionde kvartetten skriven 1964.
Information
- Datum och tid: Torsdag 5 oktober klockan 19.00
- Plats: Tingshuset, Tullgatan 18
- Gratis, men du måste boka plats.
Behöver du hjälp med att boka?
Kontakta Inger Svensson 0171 - 62 56 30 eller kultur@enkoping.se